KOSGEB HOCASI

2020 Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?

03.04.2020
64
2020 Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?

Tarım sigortası kapsamında emeklilik için gerekenler 5510 sayılı kanun gereğince düzenlenmiştir. Tarım sigortası, düzenli iş sahibi olmayan, dönemsel çalışan kişileri kapsar. Orman işçileri ve mevsimlik işçilerin değerlendirdiği güvence sistemidir. Bu kişiler gereken prim ödemesini yaptıktan sonra tarım sigortası kapsamında emekli olabilirler.

Tarım Sigortası Başvurusu İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Tarım sigortası dönemsel meslek sahibi kişileri kapsar. Düzenli olarak çalışan kişiler tarım sigortasına başvuruda bulunmaz. Bu yüzden yaptırmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

  • Tarım sigortası yaptırmak isteyen kişinin başka bir işte çalışmaması
  • Kişinin vergi borcunun bulunmaması
  • Mevsimlik işçiler için çiftçilik kaydı bulunmaması
  • Başka bir sosyal güvencelerinin olmaması

Bu şartları sağlayan kişiler başvuru yapabilirler. Eğer başvuran kişinin mevcut zamanda olmasa dahi SGK kapsamı dışında isteğe bağlı yapılmış bir sigorta geçmişi var ise başvuru kabul edilmez.

Tarım Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım sigortası için başvuru yapacak kişinin dijital yollardan ulaşabileceği tarım sigortası başvuru formunu doldurması gerekir. Başvuru formuyla birlikte getirmesi gereken belgeler şunlardır:

  • Kimlik aslı ve fotokopisi
  • Tarım İl Müdürlüğü tarafından onaylanmış ek 5 ( tarım sigortası ) formu

Kişiden iş durumu veya yaşına göre başka belgeler de istenebilir. Kişinin istenilen belgeleri eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ na teslim etmesi gerekir. Başvurudan sonraki bir ay içinde başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelernir. Onay alan kişiye bilgi verildikten sonra prim ödemesi yapması beklenir. Tarım sigortası prim ödemeleri Vakıfbank, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılır. Ödeme kanalları şube, internet bankacılığı, mobil şube ve ATM olarak belirlenmiştir.

Tarım Sigortasıyla Emekli Olabilmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Tarım sigortasıyla emekli olabilmek için kişinin 7,000 gün prim ödemesi ve 25 yıl hizmet vermesinin yanı sıra kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşını doldurması gerekir. Ancak kişinin 3,600 gün prim ödemesinden emekli olabilmesi için 5510 sayılı kanun gereği yerine getirmesi gerekenler şunlardır:

  • Sigorta girişi 1999 yılından önce kişilerin 3,600 gün prim ödemesi yaptıktan sonra kadınların 58 erkeklerin ise 60 yaşını doldurması gerekir.
  • Sigorta girişi 1999 ile 2008 yılları olan kişilerin 25 yıl hizmet süresi ve 4,500 gün prim ödemesinin yanında kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşını doldurması gerekir.
  • Sigorta girşi 2008 ve sonrasında olan kişilerin 25 yıl hizmet süresini ve 5,400 gün prim ödemesininin yanında kadınların 61, erkeklerin ise 63 yaşını doldurması gerekir. Ancak kişi yaş haddinden 5,400 gün prim ödemesi ve 15 yıl hizmet süresini doldurduğunda da emekli olabilir.

Bu şartları sağlayan kişiler tarım sigortası kapsamında emeklilik hakkını elde ederler ve emekli maaşı alabilirler.

Tarım Sigortası Prim Ödemeleri Ücreti Ne Kadardır?

Tarım sigortası prim ödemeleri, asgari ücretin brüt tutarına göre hesaplanmaktadır. 2020 yılı hesaplamasına göre en düşük prim ödemesi aylık 781.36 TL olup, en yüksek prim ödemesi ise aylık 913.80 TL olarak belirlenmiştir. Ancak prim ödemeleri zamanında yapılmazsa faiz uygulaması yapılır. Yatırılan prim tutarı arttığında emekli maaşı da artacaktır. Kişi prim ödemesi yaparken sigortalı bir işte çalışmaya başladığında, yeni bir iş yeri açtığında veya ortak olduğunda ve emekli olma durumunda kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ na dilekçe yazıp ödemesini durdurması gerekir. Durdurulsa dahi emekli olma durumunda yatırılan prim gün sayısı göz önünde tutularak kişinin tarım sigortası kapsamında emekli maaşı ve emeklilik yaşı hesaplanır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.