KOSGEB HOCASI

2020 Öğretmen Emekli İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

06.04.2020
62
2020 Öğretmen Emekli İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öğretmen emekli ikramiyesi hesaplama, memuriyet kademesi, derecesi, ek gösterge ve hizmet yılına göre hesaplanır. Bu kriterler arttığında ödenen emekli ikramiyesi de artar. Yıllık maaşa yapılan zam da alınacak öğretmen emekli ikramiyesi tutarını etkiler.

Öğretmen Emekli İkramiyesini Etkileyen Derece ve Kademe Nedir?

Öğretmenin memuriyet derecesi ve kademesi, öğretmen memuriyet derecesi, Devlet Memurları Kanunu’ nun 657 sayılı maddesi gereğince meslekteki tecrübesini gösteren ibaredir. Emekli maaşını ve emekli ikramiye tutarını etkileyen derece arttığında maaş ve ikramiye tutarı da artar. Memuriyete başlanan tarih, mezuniyetinin olduğu okul ve memuriyet geçmişine göre ise kademe belirlenir. Genellikle memuriyete yeni başlayan kişininin derecesi 9 kademesi ise 1’ dir. Bu 9/1 şeklinde gösterilir. Ancak kadrolu olmayan öğretmenlerde kademe ve derece ilerlemesi yapılmaz. Kademe ve derece ilerlemesi memuriyette geçirilen süreyle ilişkilendirilerek ilerlemesi 9/1 ile başlayan biri için şu şekildedir:

 • 9/1
 • 9/2
 • 9/3
 • 8/1
 • 8/2
 • 8/3

İlerme derece düşürülüp kademe yükseltilerek devam eder. Kademe veya derece ilerletilmesi için bir yere başvuru yapmak gerekmez. Bulunduğu kademede en az 1 yıl süredir bulunması ve aynı derecede 3 yıl süredir kalması bir üst kademeye geçmek için yeterlidir. Ancak bir üst kademede boş kadro yok ise kişinin kademesi yükseltilmez. Öğretmenin kademesinin yükselmesinde etkili faktörler şunlardır:

 • Daha öncesinde memuriyet geçmişi olması
 • Lisans eğitimini tamamladığı okul
 • Öğretmen olarak memuriyette geçirdiği süre
 • Yüksek lisans yapmış olması

Kademesinin yükseltilmesinin durdurulmasına yönelik disiplin cezası alan öğretmenin itiraz ederek dava açma hakkı vardır. Dava sonucunda haklı çıkan öğretmenin kademesi yükseltilir. Ancak haksız çıkması durumunda kademe yükseltilmesi süresiz durdurulur.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplanırken Hizmet Yılı ve Ek Gösterge Nasıl Etkiler?

Emeklilik ikramiyesi hesaplanmasında hizmet yılı ve ek gösterge tutarı etkileyen faktörlerdir. Bu iki faktörün öğretmen emekli ikramiyesi tutarına etkisi şu şekildedir:

 • Hizmet Yılı: Emekli olmak isteyen öğretmenin asgari 25 yıl kadrolu hizmet süresini doldurmuş olması gerekir. Üzerine çalıştığı süreler ise emekli ikramiyesi tutarına yansıtılır. Öğretmenin çalıştığı hizmet süresi arttığında görevden ayrılırken alacağı emekli ikramiyesi ve ayrıldıktan sonra alacağı emekli maaşı da artar. Hizmet yılı ek göstergenin de yükselmesini sağlar.
 • Ek Gösterge: Emekli olacak öğretmenin hizmet yılının yanında belirtilen üç veya dört haneli sayıdır. Ek gösterge emekli ikramiyesinin hesaplanmasında kullanılan bir faktördür. 8. dereceye gelene kadar ek gösterge oluşmaz. 8. derecede 450 ile başlar, 1. derecede 3000’ e kadar yükselir. Ek gösterge dereceyle birlikte artar. Kademe yükselmesinde ek gösterge değişmez. Ek gösterge 1/4 derecesinden sonra artış göstermez. Ancak 1/4 derecesinde geçirilen süreye bağlı olarak yeni yasayla öğretmen emekli ikramiyesi hesaplanırken ek gösterge 3600 olarak hesaplanabilir.

Öğretmen Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Öğretmen emekli ikramiyesi, ek gösterge,derece ve kademe değişikliğinde dijital platformlardan hesaplanabilir. Ek göstergesi 0 olan ve emeklilik derece ve kademesi 1/4 şeklinde olan öğretmenler için emekli ikramiyesi tutarı şu şekildedir:

Öğretmenin Hizmet Verdiği Süre Hesaplanan Öğretmen Emekli İkramiyesi
25 Yıl 83,538 TL
26 Yıl 86,880 TL
27 Yıl 90,221 TL
28 Yıl 93,563 TL
29 Yıl 96,904 TL
30 Yıl 100,246 TL

Her yıl öğretmen emekli maaşına yapılan zamlandırma öğretmen emekli ikramiyesi tutarına da yansıtılır. Ancak 1/4 derece ve kademesinde verilen hizmet süresine göre verilen emekli ikramiyesi tutarı değişir.

Öğretmen Emekli İkramiyesi Ödemesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Öğretmen emekli ikramiyesi, emekli maaşına yansıtılarak taksitlerle ödenmez. Emekli maaşından farklı olup ikramiye peşin olarak hesaba yatırılır. Emekli olunduktan sonra öğretmen emekli ikramiyesi tutarının ne zaman yatırılacağı ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı olarak değişebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.