KOSGEB HOCASI

KOSGEB’e Nereden Başvurulur?

03.02.2020
162
KOSGEB’e Nereden Başvurulur?

KOSGEB başvuruları direkt olarak KOSGEB şubelerine yapılmaktadır. Herhangi bir KOSGEB desteklerinden yararlanılmak istenildiği takdirde KOSGEB destek başvurusu için bir proje yazılması yeterlidir. Sadece KOSGEB genel destek programına başvuru yapmak için proje yazılmasına gerek yoktur. Diğer destekler için proje ya da iş planı yazmanız bir gereklidir.

KOSGEB’e nereden başvurulur, diye düşünenler için bu aşamada iki seçenek vardır. Bu seçenekler; girişimci kişi olarak ya da iş yeri sahibi olarak başvuru yapmaktır. KOSGEB faaliyet göstermekte olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamak ve bununla birlikte etkinlik ve rekabet ortamını canlandırmak niyetiyle kurulmuş olan bir kamu kurumudur.

KOSGEB Nedir, Neye Yarar?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurum 1990 yılından beri çeşitli hizmetlerle Kobi’lere hibe ve kredi desteği vermeye devam etmektedir. 50.000 TL’ye kadar sağlanan geri ödemesiz hibe kredisi hizmeti veren kurum, bunun yanında 100.000 TL’ye kadar da faiz uygulamasız kredi vermektedir.

Hibe ve kredi desteği ile girişimci ve işletmelerin yanında olmaya devam eden KOSGEB ülke genelinde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmektedir.

KOSGEB’in bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini artırmak ve ihracat, kurumsallaşma ve kendilerini geliştirmeleri için belirlenen konularda yardımcı olmak ve bu konularda finansal destek sağlamaktadır. Kendi işini kurup, kendi işinde gelişim göstermek ve işveren olmak isteyen girişimcilere sağladığı hibe veya faizsiz kredi imkânı ile iş kurma yolunu açıp bu konuda çeşitli destekler sunar.

KOSGEB’e Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvuru koşulları şu şekildedir:

 • Programlara başvuruları belirtilen zaman aralığında yapmak gereklidir. KOSGEB tarafından belirlenen ve belirtilen bu tarihler arasında başvuru yapılmazsa başvurular kabul edilmemektedir.
 • Program için talep edilen evrak ve belgelerin tam olması gerekmektedir. Eksik belgeler olması durumunda KOSGEB başvurusu kabul edilmeyecektir.
 • Tamamlanmış programlar çerçevesinde verilen krediler için kurs tamamlama sertifikası gerekmektedir.
 • Başvuru yapılan sektörde daha önce en az bir yıl içinde kendinize ait bir iş yerinizin olmaması gerekmektedir.
 • 3 defa red almış aynı iş planı ve proje ile daha fazla başvuru yapılamamaktadır.
 • Hazırlanan iş planı projeleri sadece bir KOSBEG merkezine sunulması gerekmektedir. Birden fazla KOSGEB merkezine sunulan projeler geçersiz sayılmaktadır.

KOSGEB Başvurusu Sırasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB’e başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Kurulacak olan işletmenin KOSGEB tarafından desteklenen bir sektör olması gereklidir. Öncesinde sektörün detaylı araştırması yapılmalıdır. Çünkü KOSGEB’in desteklediği sektörler dışında destek sunulmamaktadır.
 • KOSGEB başvurusu için kişinin KOSGEB üyeliğinin bulunması gerekmektedir. KOSGEB üyelik işlemleri internet üzerinden kolaylıkla alabilmektedir. Üye olma esnasında kişiye verilen kullanıcı adı ve şifresi her zaman kullanılabilir. Bu sebepten akılda kalıcı bir kullanıcı adı ve şifre önerilmektedir.
 • Eğer KOSGEB üye başvuru işlemi onaylanırsa kişinin cep telefonuna kullanıcı adı ve şifre gelmektedir ve bu kullanıcı ve şifre ile kullanıcı için açılan destek ekranından proje ve iş planı yazılabilmektedir.
 • Yapılan bütün bu işlemlerin ardından kişinin KOSGEB üyeliği tamamlanmış olur ve kişinin KOSGEB’e başvuru yapabilmesi için destek ekranı gelmektedir.

Başvuru için izlenecek adımlar ise şunlardır;

 • KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden veri tabanına kayıt olunduktan sonra Kobi beyannamesi doldurmalıdır.
 • KOSGEB yetkilileri tarafından kontrol edilen Kobi beyannamesine bir dönüş yapılır ve ardından KOSGEB uzmanları ile görüşülerek kişinin sunduğu proje doğrultusunda destek alınır.
 • KOSGEB’e nereden başvurulur diye düşünenler için de başvuru işlemleri bu şekilde sona ermektedir.

KOSGEB Üyeliği Nasıl Oluşturulur?

KOSGEB üyelik işlemleri ücretsiz olarak yürütülmektedir. KOSGEB üyeliğini tamamlamak için hazırlanan belgeler en yakın KOSGEB il müdürlüğüne teslim edilmelidir. Teslim edilen belgeler arsından üyelik tamamlanacak ve KOSGEB destekleri için başvuru yapılabilecek. KOSGEB müdürlüklerine teslim edilecek belgeler şunlardır:

 • KOSGEB internet sitesi üzerinden eksiksiz ve doğru olarak doldurulan Kobi bilgi beyannamesi, internette bulunan sistem üzerinden çıktısı alınarak imza ve kaşesi de tamamlanarak teslim edilmelidir.
 • Kobi beyannamesi yanı sıra Kobi bilgi dokumanı da yine çıktısı alınıp imza ve kaşesi tamamlanmalıdır.
 • İmza sirküleri beyanının aslı da üyelik işlemleri için KOSGEB müdürlüklerine teslim edilecektir.
 • Ticaret – Esnaf sicil gazetesi belgesi de teslim edilmesi zorunlu belgeler arasındadır.

KOSGEB’e Neden Kayıt Yaptırmak Gereklidir?

KOSGEB kayıt işlemleri tamamlanmalı ve KOSGEB üyelik kaydı gerçekleştirilmelidir. Aksi halde KOSGEB tarafından sağlanan eğitim ve finansman desteklerinden yararlanılmayacaktır. KOSGEB, işletme sahiplerine ya da girişimci kişilere hibe ve kredi desteği verilmektedir. KOSGEB özellikle girişimcileri desteklemek amaçlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Genellikle işe yeni başlayan genç girişimciler için KOSGEB büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

KOSGEB hibe ve kredi desteklerinden yararlanmak için ise bazı şartlar vardır. Bu şartların başında ise KOSGEB’e başvurunun yapılması yani kayıt işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde devlet desteklerinden yararlanmak mümkündür. Aksi halde devlet destek imkânlarından girişimcilerin yararlanabilmesi mümkün değildir.

KOSGEB Destekleri Kimlere Verilir?

KOSGEB hibe ve kredi destekleri verilecek kişiler şu şartları taşıyor olması gereklidir:

 • KOSGEB destek programlarından yararlanacak kişiler; KOSGEB’in düzenlediği uygulamalı eğitim kurslarına ve iş kurma danışmanlığı eğitiminle katılıp başarı ile sonlandırmış olan kişiler bu desteklerden yararlanabileceklerdir.
 • KOSGEB tarafından düzenlenen üniversite içerisinde genç girişimcileri geliştirmek amacıyla yapılmış olan programlardan mezun olan kişiler desteklerden faydalanabilir.
 • İŞGEM bünyesinde yer alan girişimciler arasında 1 yıl içerisinde işletme açmış kişiler KOSGEB hibe ve faizsiz kredi uygulamalarından yararlanabileceklerdir.

KOSGEB’in Sağladığı Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

2020 KOSGEB hibe kredisi desteği belirlenen ölçütlerde girişimci kişilere ve işletme sahiplerine verilen geri ödemesiz finansman desteğidir. KOSGEB’e nereden başvurulur, araştırması sonrasında KOSGEB veri tabanına kayıt olup üyeliğini tamamlamış kişiler hibe kredi başvurusu yapabileceklerdir. KOSGEB tarafından sağlanan hibe desteğinden yararlanmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Hibe başvurusu yapacak işletme sahibi ya da girişimci kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı ve 18 yaşını doldurmalıdır.
 • Söz konusu işletmenin faaliyete hazır olması gereklidir ya da hibe kredisi desteği sağlanacak işletme sahibinin şirketinin açık olması ve vergi levhasına sahip olması gereklidir.
 • KOSGEB desteklerinden yararlanmak için KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması gerekmektedir. Bu eğitimler ücretsiz olarak verilecektir. Düzenlenen bu eğitim programlarının başarı ile sonuçlanması gereklidir. Başarı ile tamamlanan kurs programları sonrasında sertifika alınmaya hak kazanılacaktır. Destek programlarından yararlanılırken sertifika alınması şarttır.
 • Başvuru sahibinin kurulan ve destek alınmak istenen şirket bünyesinde %30 hissesi olması gerekmektedir.
 • KOSGEB hibe kredi kullanabilmek için başvurunun gerçekleştiği bölgenin KOSGEB tarafından desteklenen bölgeler arasında yer alıyor olması şarttır.

Yine KOSGEB desteklerinden faydalanılması için destek alınacak iş dalının KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alması gereklidir. Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde hibe kredisi alınacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.