KOSGEB HOCASI

KOSGEB Veri Tabanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

14.02.2020
122
KOSGEB Veri Tabanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanına sorgulaması ve kayıt işleminin tamamlanması diğer birçok işlemde olduğu gibi elektronik ortamda yapılabilir. KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak özellikle KOSGEB tarafından sağlanacak desteklerden yararlanmak isteyen kişiler için çok önemlidir. KOSGEB veri tabanı sorgulama işlemi ile işletme durumları hakkında detaylı bilgi alınmış olunur.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, uzun süredir faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomiye yapacakları katkıyı arttırmak ve diğer işletmelerle girecekleri rekabet için güç arttırmak amacıyla girişimcilere hibe kredisi veya da destek kredisi veren kamu kuruluşudur.

Veri Tabanına Kayıt Yapılırken Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

KOSGEB’in veri tabanına kayıt olurken istenilen belgeler şunlardır:

 • Vergi levhası KOSGEB veri tabanına kayıt olunurken mutlaka gerekli olan belgeler arasındadır.
 • SSK işyeri sicil numarasını içeren belge gereklidir. Genellikle SGK Hizmet Listesi’nin üst kısmında yazmaktadır. Eğer SSK İşyeri Tescili yoksa 10 haneli Bağ-Kur numarasına da gerek duyulacaktır.
 • Esnaf veya Ticaret Sicil Gazetesi gereklidir.
 • E-posta adresi olmalıdır.
 • Bir önceki yılın Kurumlar Vergisi/Gelir Vergisi Beyanname belgesi gereklidir. Bu belgeyi muhasebeciden temin edebilirsiniz.
 • Bir önceki yılın Toplam SSK prim gün sayısını belirten belgenin muhasebeden temin edilmesi şarttır.

KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB veri tabanına kayıt olmak isteyen işletme sahipleri işlemlerini elektronik ortamda yapabilir. KOSGEB resmi işlemlerini elektronik ortam üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişiler KOSGEB üyeliğinin ardından veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri için vatandaşların birçok farklı adımı uygulaması gerekmektedir. KOSGEB kayıt işlemleri için öncelikle kişilerin KOSGEB hibe, kredi veya da diğer destek programlarından resmi olarak yararlanıyor ya da daha öncesinden yararlanmış olması gerekmektedir.

KOSGEB sistemine üye olmak için girişimci kişinden bir takım bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgileri sisteme girerek üyelik işlemleri kısa süre içerisinde halledilmiş olur. KOSGEB tarafından verilecek üyelik giriş bilgileri ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yapmak mümkündür.

KOSGEB veri tabanına genellikle üretimi desteklemek, ticareti geliştirmek, istihdam arttırmak ve işsizliği azalmak için bunun yanında da ekonomiye katkı sağlamak amacıyla düzenlenen KOSGEB destek programlarından yararlan kişiler kayıt yaptırmak zorundadırlar.

KOSGEB Veri Tabanına Kimler Kayıt Yaptırırlar?

KOSGEB veri tabanına kayıt olacak kişiler daha öncesinden KOSGEB’e üyelik işlemlerini tamamlamış kişiler olmak zorundadır. KOSGEB veri tabanı en basit şekliyle, KOSGEB desteklerinden yararlanacak olan girişimci kişilerin, işletmelerine dair güncel bilgileri depolamak ve verilen desteğin amacına uygun olarak kullanıldığının denetimini bir ölçüde sağlamaktır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı üyelerin işletmelerine dair bilgiler sistem üzerinden görüntülenebilmektedir.

KOSGEB’in veri tabanına kayıt olmak için;

 • KOSGEB iş kurma danışmanlığı veya uygulama eğitim desteklerinden yararlanan kişiler,
 • Üniversite bünyesinde verilen genç girişimci programlarından mezun olan girişimciler,
 • İŞGEM kapsamında 1 yıl içinde işletme kurmuş ve iş sahibi olmuş kişiler,
 • Ve KOSGEB’in sağladığı hibe ve kredi desteklerinden yararlanmak gereklidir.

Bu kişiler veri tabanına kayıt olarak KOSGEB’e dair çeşitli işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirler.  KOSGEB kayıt işlemeleri sanıldığının aksine oldukça basittir. Girişimci kendisine veya işletmesine dair tüm bilgileri veri tabanına girerek birçok konuda kolaylık sağlamak mümkündür. KOSGEB resmi web sayfası üzerinden kayıt işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

KOSGEB kayıt sorgulama işlemleri KOSGEB resmi web sayfası üzerinden gerçekleştirilir. KOSGEB üyeliği bulunan ve destek alan kişilerin durumlarını sorgulaması ve üyeliklerinin aktif olarak devam edip etmediğini öğrenmeleri için kurulan sistem sayesinde üyelik durumunun sorgulanması mümkündür.

KOSGEB veri tabanı kayıt sorgulama işlemleri için vergi numarasının ve güvenlik kodunun ilgili kutucuklara girilmesi zorunludur. Bu bilgileri giren kişiler faaliyet gösteren işletmelerinin mevcut durumları hakkında detaylı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB işlemlerine dair detaylı bilgileri KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden almak da mümkündür.

KOSGEB Veri Tabanı Üzerinden Hangi İşlemler Yapılır?

KOSGEB veri tabanı sistemi üzerinden yapılacak işlemler:

 • KOBİ beyannamesi işlemleri
 • KOSGEB destek programları detayları ve başvurusu
 • Hızlandırıcı program başvuru ve detayları
 • Girişimcilik eğitim kursları ve sertifika detayları
 • İşletme durum sorgulama gibi işlemler yapılabilir.

KOSGEB kayıt işlemeleri başarılı bir şekilde yapılan ve onaylanan girişimci kişiler elektronik sistem üzerinden birçok farklı işlemi gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB sistemine kayıt yaptıran kişiler KOBİ beyannamesi doldurma işlemlerini gerçekleştirerek elektronik ortamdan KOBİ’lerine dair bilgileri KOSGEB’in ilgili birimlerine gitmek zorunda kalmadan kolay bir şekilde yapabilirler.

Birçok farklı destek programı hakkında sisteme kaydı gerçekleşmiş girişimcilerin detaylı incelemelerde bulunması mümkündür. KOSGEB üzerinden yapılan kayıt işlemlerinden doğacak herhangi bir sorundan dolayı tüm mali ve hukuki sorumluluk taraflara ait olacaktır. Bu nedenle girilen ve onaylanan tüm bilgilerin eksiksiz olduğundan girişimci kişinin emin olması gereklidir.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Aşamasında Hangi Bilgiler İstenir:

KOSGEB veri tabanı sistemine kayıt olurken talep edile bilgiler şu şekildedir:

 • İşletmenin faaliyet gösterdiği sektör, işletmenin unvanı ve statüsü
 • Vergi dairesi ve il seçimi
 • Vergi numarası, T.C. kimlik numarası
 • Yetkili kişinin adı ve soyadı bilgileri
 • 4/A iş yeri sicil numarası veya Bağ – Kur numarası
 • İşletme kuruluş yılı
 • Ticari Sicil Numarası ya da Esnaf Sicil Numarası
 • Bağlı olunan meslek kuruluşu
 • Faaliyet kodu (nace kodu) seçimi
 • Faaliyet alanına göre belirlenen şekilde nace kodları seçilir
 • İletişim bilgileri
 • Kontrol ve onay bilgileri istenmektedir.

Bu bilgilere ek olarak kayıt yapan kişilerden farklı bilgilerin talep edilmesi de mümkündür. Bu bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak dolduran kişilerin kayıtları onaylanacaktır. Kayıt işlemi onaylanan kişiler sistem üzerinden KOSGEB işlemlerine dair birçok adımı rahatlıkla gerçekleştirebilir. Girilen bilgiler, KOSGEB veri tabanına kayıt ve onay işlemlerinin ardından ilgili birimin seçilmesi talep edilmektedir.

Bu adımdan sonra sisteme sürekli giriş yapabilmek için girişimcinin adına tanımlanan; kullanıcı adı ve şifre öğrenilir. Kayıt işlemlerinin ardından KOBİ beyannamesi bilgilerini doldurarak bilgiler de güncellenebilir. Girişimci kişilerin işletmelerine ve kendilerine ait bu bilgileri üyelik sırasında tüm kişilerin eksiksiz olarak girmesi gerekmektedir.

Veri Tabanı Üzerinden Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Veri tabanı sistemi üzerinden Kobi beyannamesinin doldurulması işlemi elektronik ortam üzerinden yapılabilir. KOSGEB Kobi beyannamesi, KOSGEB tarafından girişimcilere sağlanan hibe veya kredi destek programlarından yararlanan işletmelerin destekleri kullanım amaçlarına ilişkin şartları hala taşıyıp taşımadıklarının kontrol edilmesi için gerekli bir belgedir.

Önceki yıllarda bu belge ve ekinde istenen belgeler ile işletme sahiplerinin ilgili kurumlara imzalı ve onaylı olarak teslim etmesi gerekmekteydi. Günümüzde yapılan değişiklikler sayesinde girişimcilerin elektronik ortam üzerinden bu belgeleri doldurmaları ve bilgilerini güncellemeleri mümkündür.

KOBİ beyannamesi doldurmak için öncelikle kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. KOSGEB resmi web sayfası üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiren kişilerin bu belgeyi doldurması mümkündür.

KOBİ beyannamesi üzerinde işletmeye ait; çalışan bilgisi, maliyet tabloları, güncel iletişim bilgileri vs. yer almaktadır. Burada önemli olan işletmenin kazancının, çalışan sayısının ve işletmenin diğer özelliklerinin desteklerle hala uyumlu olup olmadığının denetlenmesidir. Bu işlemlerin hepsi ve de KOSGEB veri tabanı sorgulama işlemleri KOSGEB üyeliği ardından yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.