KOSGEB HOCASI

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2020

27.01.2020
3.832
KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2020

2020 yılında KOSGEB tarafından lisans mezunlarına destek sağlanmaya devam etmektedir. İşletmelerinde nitelikli eleman çalıştırmak isteyen işverenler için söz konusu personeller adına KOSGEB üniversite mezunu desteği verilecektir. Bu destek, işletmelere 2 yıl boyunca verilmekte olup toplam destek miktarı 50.000 TL olan bir maaş desteğidir.

2020 KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Nasıldır?

KOSGEB nitelikli personel desteği paketinden yararlanmak isteyen işverenin, yönetiminden sorumlu olduğu işletmede 2 yıllık veya da 4 yıllık bir üniversite mezunu personel istihdam ediyor olması şarttır. Bu şart yerine getirildiği takdirde destek paketi için başvuru yapmakta herhangi bir sakınca yoktur.

İşverenin, KOSGEB personel desteği başvurusu onaylandığı takdirde söz konusu üniversite mezunu çalışanın SGK girişini yaptırabilir ve 3 aylık dönemlerde aylık olarak ödenen net ücretin %60 tutarına kadar KOSGEB’ten toplu maaş ödemesi alabilir. Bu destek kapsamında SGK prim desteği KOSGEB tarafından işverene ödenmeyecektir yalnızca personele sağlanacak aylık net maaşın %60’ı kadarı ödenecektir.

Özetle bu destek kapsamından işletme sahipleri toplamda 50.000 TL’ye kadar destek alabilecek ve 2 yıl boyunca maaş ödemesine tabi olabilecektir. Destek oranı ise, aylık net maaş ücretinin %60’ı olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Üniversite mezunu desteğinden yararlanmak için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Destekten yararlanmak isteyen işletme sahibinin istihdam edeceği çalışanın 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu olması en önemli şartlardandır.
 • Başvuru sırasında personelden mezuniyet belgesi ya da geçici mezuniyet belgesi talep edilecektir.
 • Maaş desteği sağlanacak personel son 1 yıl içerisinde aynı işletmede hizmet vermemiş olmalıdır.
 • Destek sağlanacak nitelikli eleman üniversiteden yeni mezun olmuş olmalıdır.
 • Destek kapsamında istihdam edilecek ve maaş desteğine tabi olacak personel; emekli, yabancı uyruklu, işletme sahibi ve ya da işletme sahibi ortaklarının aile fertleri olmayacaktır. Bu kişiler için destek sağlanamaz.
 • Destek alınan personellere ödenen aylık maaş mevzuatta kesin olarak belirtilen limitlerin altında kalmamak zorundadır. Aksi takdirde, destek ödemesi yapılması söz konusu olamaz.
 • Ön lisans mezunu personeller için en az 2.500 TL, lisans ve üzeri mezunu personeller için ise en az 3.500 TL aylık net ücretler verilmelidir.
 • İşletme sahibi söz konusu üniversite mezunu çalışanın SGK girişi olmalı ve işletmede tam zamanlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
 • Belirlenen destek süresi boyunca aynı anda 2 personel için destek ödemesi yapılabilir.
 • Destek başvurusu yapılmadan ve onaylanmadan önce istihdam edilecek personelin SGK girişi yapılmamalıdır. KOSGEB tarafından başvurunun incelenmesi ve uygun bulunması sonrasında 45 günlük süre içerisinde personelin SGK girişi yapılmalı ve personel öyle işe başlatılmalıdır.

2020 Nitelikli Eleman Desteği Şartları Nasıldır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği koşulları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Öncelikle bilinmelidir ki KOSGEB desteklerinden yine KOSGEB’in belirlediği nace kodları üzerinden faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilmektedir. KOSGEB her sektörde faaliyet gösteren KOBİ’yi desteklemez. Bu sebepten ötürü KOSGEB üniversite mezunu desteği paketinden yararlanmak isteyen işletme sahibi KOSGEB’in desteklenen sektörler listesi içerisinde belirtilen herhangi bir sektör dalında faaliyet gösteriyor olmalıdır.
 • Bu şartı yerine getiren Kobi’ler için bundan sonra yerine getirilmesi gereken şart ise en az 5 kişiyi SGK’lı olarak istihdam ediyor olma şartıdır. En az 5 kişiyi SGK girişi yaparak çalıştıran Kobi’ler bu desteğe başvuru yapabilirler. Eğer işletme sahibinin işletmesinde 5 kişiden az sigortalı personel çalıştırılma durumu varsa ne yazık ki başvurular onay almayacaktır.

Bu şartları yerine getiren Kobi işletme sahibi kişiler maaş desteğinden yararlanabileceklerdir.

2020 KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB maaş desteği başvurusu yapabilmek için öncelikle talep edilen şartlar yerine getirilmeli ve gerekli olan detaylar iyice incelenmelidir. 2020 yılında KOSGEB tarafından sağlanan üniversite mezunu desteği başvurusu için şu adımlar izlenmelidir:

 • İlk olarak destek paketine başvuru yapacak Kobi işletmesi sahibi, işletmesini KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmelidir. İnternet üzerinden kayıt işlemi yapılabilir.
 • Veri tabanına kayıt olunduktan sonra işlemler e devlet portalı üzerinden devam edecektir. Bu sebeple kişinin PTT aracılığı işe e devlet şifresi temin etmesi gerekmektedir.
 • Ardından temin edilen şifre ile KOSGEB sistemine giriş yapılarak, KOSGEB işletme geliştirme destek programına başvuru yapılmalıdır.
 • Başvuru işlemi tamamlandıktan ve onay aldıktan sonra KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu yapılacaktır. Bu aşamada istihdam edilecek ve destek alınacak söz konusu personelin talep edilen tüm bilgilerini ve gerekli olan evrakları sisteme yüklemek gereklidir.
 • Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra işletme sahibine KOSGEB tarafından bir e posta gelecektir. Bu e posta sonrası KOSGEB uzmanı aranarak detaylı bilgi alınabilir ve ardından personelin SGK giriş işlemleri yapılarak çalışmaya başlatılabilir.

KOSGEB Maaş Desteğinden Faydalanabilecek Elemanlar Nasıl Olmalıdır?

2020 KOSGEB tarafından sağlanan maaş desteğinden yararlanacak elemanlar için aranan özellikler şunlar olacaktır:

 • Destekten yararlanacak eleman son 2 ay içerisinde istihdam edilmemiş olmalıdır.
 • Tam zamanlı olarak çalışmasında herhangi bir engel bulunmamalıdır.
 • 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite mezunu çalışanlar olmalıdır.

Bu özellikleri taşıyan ve istihdam edilecek personeller için KOSGEB tarafından 50.000 TL kadar destek ödemesi yapılacaktır.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

2020 KOSGEB maaş desteği başvurusunda talep edilen belge ve evraklar şu şekildedir:

 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Kaşelenmiş ve imzalanmış bir şekilde üniversite mezunu eleman ücret bordrosu,
 • Nitelikli eleman için ücretin aylık olarak yapıldığını gösteren dekont belgesi,
 • SGK hizmet listesi,
 • Nitelikli elemanın diploması ya da diploma yerine geçebilecek herhangi bir belgesi gereklidir.

Bu belge ve evrakların eksiksiz olarak kuruma iletilmesinin ardından KOSGEB tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Belgelerin tamamlanması, KOSGEB’e iletilmesi ve başvuru formunun da doldurulması ile işlemin tamamlanması en geç 1 ayı alır. 1 ay sonrasında başvuru yapan işletme sahibine KOSGEB yetkilileri ulaşım sağlayacaktır. Başvurunun onaylanması halinde belirlenen tutar, işletme sahibinin hesabına anında yatacaktır.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğinin Amaçları Nelerdir?

KOSGEB maaş desteği amaçları şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk olarak girişimciliğin teşvik edilmesi ve bu anlamda Kobi işletmelerine binen yükü hafifletmek,
 • İstihdam ile üretimin teşvik edilmesi ve ekonomiye olumlu olarak yansıması
 • Kobi’lerin ekonomik faaliyetlerinin arttırılması,
 • Ülkedeki işsizlik rakamının aşağıya çekilmesi,
 • İşletmenin elde ettiği ve biriktirdiği yatırımların profesyonel anlamda değer kazanmasının sağlanması,
 • İhracatın arttırılması ve teşvik edilmesi,
 • Üretim faaliyetlerinde bulunan kurum, kişi ve sosyal kuruluşların faaliyetlerinin desteklenmesi hedeflenmiştir.

KOSGEB’ten üniversite mezunlarına sunulan bu destek paketi sayesinde üniversite mezunlarının maaş yükleri Kobi’ler üzerinden alınıp devlet destekli olarak ödenmiş olmaktadır. KOSGEB üniversite mezunu desteği ödemeleri nitelikli personel istihdam etme desteği kapsamında 2020 yılında da yürütülmeye devam ediyor.

Bu destek ile istihdam edilecek üniversite mezunu çalışan için 2 yıllık süre boyunca, aylık olarak ödenecek net ücretin %60’lık kısmı KOSGEB tarafından ödenecektir. Her işletme için belirlenen üniversite mezununa maaş desteği toplam miktarı 50.000 TL olmaktadır. İşletmeler bu destek paketi bünyesinde aynı anda en fazla 2 kişi için destek ödemesi alabileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.