KOSGEB HOCASI

2020 KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

27.01.2020
231
2020 KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

KOSGEB kredi miktarı, KOSGEB desteği almak isteyen kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. KOSGEB daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da girişimcilere destek kredi vermeye devam etmektedir. KOSGEB’in verdiği krediler ilgili kimselerin kişisel durumlarına göre ve girişimde bulundukları programa göre farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse kadın bir girişimcinin aldığı destek miktarı erkek bir girişimcinin alacağı destek miktarından daha fazla olabilmektedir. Aynı şekilde Geleneksel Girişimci programı kapsamında destek alan bir kişi, İleri Girişimci Destek programı kapsamında destek alan birinden daha düşük destek almaktadır. KOSGEB girişimci destek kredisi almak isteyen kimselerin öncelikle girişimcilik eğitimine katılmış olması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik eğitimi başvuru koşulları, ilgili kimselerin KOSGEB destek kredisi almak için sağlamaları gereken şartlardır. KOSGEB destek kredisi almanın en önemli şartı, KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmış ve bu kurslarda başarılı olmuş olmaktır. KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmayan veya katılıp da başarılı olamayan kimselere kredi vermediğinden KOSGEB eğitim kursları başvuru şartları önem arz etmektedir. KOSGEB eğitim kursları başvuru şartları şu şekildedir:

 • KOSGEB girişimci eğitim kurslarına başvurmak isteyen kimsenin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • KOSGEB eğitim kurslarına başvuru yapmanın bir diğer şartı da ilgili kimsenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.

KOSGEB girişimci eğitim kurslarına katılan kimsenin başarılı olup olmadığı KOSGEB kurumu tarafından değerlendirilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimci kursları başvuru yolları, KOSGEB tarafından sunulan girişimci desteği almak isteyen kimseler tarafından merak edilmektedir. KOSGEB girişimci eğitim kursları başvuru yolları şu şekildedir:

 • İlgili kimsenin katılmak istediği girişimci programını seçmesi gerekmektedir. Bu başvuru programları da Geleneksel Girişimci Programı ve İleri Girişimci Programı olmak üzere 2 tanedir.
 • KOSGEB destek programını seçen kimse daha sonra KOSGEB kurumuna fiziki olarak gidip başvuruda bulunabileceği gibi KOSGEB uzaktan eğitim sistemi resmi internet sayfasından yani https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresinden de başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedir.
 • İlgili kimsenin KOSGEB resmi internet sayfasından başvuruda bulunmak istemesi halinde ise KOSGEB sayfasına giriş yapabilmek için e-Devlet’e giriş yöntemlerinden bir tanesi ile e-Devlet’e giriş yapmak gerekmektedir. E-Devlet giriş yöntemleri ise e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ile ve internet bankacılığı yöntemleridir. E-Devlet’e giriş yöntemlerinden birine sahip olmayan kimse e-Devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilmektedir. E-Devlet şifresi ilk alımlar için 2 TL sonraki alımlar için ise de 4 TL’dir.
 • İlgili kimsenin e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra KOSGEB resmi internet sayfasında açılan ekranda “Girişimcilik Eğitimi” seçeneğine tıklaması gerekmektedir.
 • Daha sonra açılan ekranda ekranın alt tarafında bulunan “Girişimcilik Eğitimi” butonuna tıklayarak katılmak istediğiniz eğitim programını seçmeniz gerekmektedir.
 • İlgili kimse ilk kez KOSGEB eğitim kursuna katılacaksa ya da daha önce katılıp başarısız olmuşsa Geleneksel Eğitim Programını seçebilecektir. Geleneksel Eğitim Programından başarılı olan kimseler İleri Girişimcilik Programına başvurabilmektedir.
 • Bu işlemlerden sonra açılan ekranda bulunan “Eğitime Katıl” seçeneğine tıklanarak kurs başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı Nedir?

KOSGEB Geleneksel Girişimci programı, ilgili kimselerin alabilecekleri destek miktarını etkilediği için oldukça önemli bir konudur. KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı, KOSGEB tarafından sunulan ana programdır. Yani genellikle bu program kapsamında ilgili kimseler destek kredisi alabilmektedir. Geleneksel Girişimci Destek Programı yeni kurulan işletmelerin, genellikle işletmeler için zor geçen ilk dönem sorunlarıyla baş edebilmesi için geliştirmiş bir KOSGEB programıdır. Geleneksel Girişimci Destek Programının genel özellikleri şu şekildedir:

 • KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamına genellikle yeni kurulan, üretim amacı gütmeyen ve geleneksel sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler dahil edilmektedir. Geleneksel işletmelere örnek verilecek olursa kuaför, berber, cafe örnek verilebilmektedir.
 • Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında ilgili kimselere sağlanan destek kredileri Kuruluş Desteği ve Performans Desteği adı altında verilmektedir.

2020 KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı destek kredisi miktarı, bu program kapsamında destek almayı düşünen kimseler için oldukça önemli bir konudur. Geleneksel Girişimci Destek Kredisi miktarı ilgili kimsenin kişisel durumuna göre ve işletmenin durumuna göre farklılık göstermektedir. Geleneksel Girişimci Desteği miktarları ilgili kimsenin durumuna ve işletmenin durumuna göre şu şekildedir:

 • Kuruluş desteği kapsamında ilgili kimsenin işletmesi tüzel kişiliğe haiz ise KOSGEB destek kredisi kapsamında 10 bin TL destek alabilmektedir.
 • İlgili kimsenin işletmesinin tüzel kişiliği yoksa yani işletme sahibi 5 bin TL KOSGEB kuruluş desteği alabilmektedir.
 • KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında sunulan performans desteği ise işletmenin tüzel kişiliğe sahip olup olmadığına bakılmaksızın 40 bin TL’dir. İlgili kimse kadın, engelli, gazi ya da şehit yakını ise performans desteği 50 bin TL’dir.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı Nedir?

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı kapsamında sunulan destekler genellikle geleneksel olmayan işletmeler ve üretim faaliyetinde bulunacak işletmelere verilen destektir. İleri Girişimci Destek programının genel özellikleri ise şu şekildedir:

 • İleri Girişimci Destek Programına genellikle imalat ve üretim yapan işletmeler ile orta ya da yüksek teknoloji kullanacak olan işletmeler dahil edilmektedir. Örnek vermek gerekirse kumaş fabrikası bu kapsama dahil edilmektedir.
 • İleri Girişimci Destek Programı kapsamında girişimcilere sunulan destek programları ise kuruluş desteği, performans desteği, teçhizat ve yazılım desteği, mentörlük danışmanlık ve işletme koçluğu desteği olmak üzere 4 tanedir.

2020KOSGEB İleri Girişimci Programı Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB İleri Girişimci Programına destek miktarı, tıpkı Geleneksel Girişimci Destek Programında olduğu gibi işletmenin durumu ve ilgilinin kişisel durumuna göre farklılık göstermektedir. İleri Girişimcilik Desteği kapsamında ilgilinin durumuna ve işletmenin durumuna göre alabileceği destek miktarı ise şu şekildedir:

 • İlgili kimsenin işletmesinin tüzel kişiliğe sahip olması halinde kuruluş desteği kapsamında 10 bin TL destek alabilmektedir. Bu miktar bu kapsamda sunulan maksimum değerdir. Kurum daha azına karar verebilmektedir.
 • İlgili kimsenin işletmesinin tüzel kişiliği yoksa kuruluş desteği için 5 bin TL’ye kadar destek alabilmektedir.
 • İleri Girişimci Programı kapsamında sunulan desteklerden bir diğeri olan performans desteğinde ise işletmenin tüzel kişiliğe sahip olup olmadığına bakılmaksızın girişimci 40 bin TL’ye kadar destek alabilmektedir. Girişimcinin kadın, engelli, şehit ya da gazi yakını olması halinde 50 bin TL’ye kadar destek alınabilmektedir.
 • İleri Girişimci Programı kapsamında sunulan bir diğer destek seçeneği olan makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında girişimci 100 bin TL’ye kadar destek sağlanabilmektedir. Ancak bu destek miktarı azami miktar değildir. Yani girişimcinin masraflarının daha çok olması halinde bu destek miktarı 300 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. KOSGEB bu masrafların sadece 3/4’ü kadarını karşılamaktadır.
 • İleri Girişimcilik Programı kapsamında sunulan son destek ise mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteğidir. Bu destek kapsamında girişimci KOSGEB’den 10 bin TL’ye kadar destek alabilme imkanı bulunmaktadır. Genellikle bu destek girişimcinin masrafının 3/4’ü kadardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.