KOSGEB HOCASI

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2020

27.01.2020
206
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2020

KOSGEB kadın girişimci desteği, önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da KOSGEB kurumu tarafından verilmeye devam etmektedir. KOSGEB toplumun bazı kesimlerine pozitif ayrımcılık yapabilmektedir. Yani toplumun belli kısımlarına kişisel durumlarından dolayı ekstra destekler sunabilmektedir. KOSGEB kadın girişimci desteğinde de kadınların iş hayatında daha çok yer alması amacıyla verilen destek miktarı da artabilmektedir. KOSGEB kadın girişimci desteğine başvuru yapmak isteyen kimseler KOSGEB’e başvururken herhangi bir ayrıma tutulmaz iken alınan KOSGEB desteği miktarının daha fazla olarak alabilmektedir. KOSGEB kadın girişimci desteğinden faydalanmak isteyen kimselerin başvuru şartlarını sağlamaları gerekmektedir.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci şartları, KOSGEB kurumu tarafından destek almak isteyen kadın girişimciler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. KOSGEB tarafından istenen bu şartların sağlanmaması halinde ilgili kimse KOSGEB desteğinden faydalanamamaktadır. KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru şartları ise şu şekildedir:

 • KOSGEB tarafından bu ekstra avantajlardan faydalanabilmek için ilgili kimsenin kadın olması gerekmektedir.
 • KOSGEB desteğinden faydalanmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kadın girişimcinin ekstra avantajlardan faydalanabilmesi için işletmenin %50’sinden az olmayacak şekilde işletmede pay sahibi olması gerekmektedir.
 • Kadın girişimcinin KOSGEB eğitim kurslarına başvurmuş olması ve bu kurslardan başarılı olarak eğitim sertifikası almış olması gerekmektedir.
 • Kadın girişimcinin işletmesini eğitim sertifikasını aldıktan sonra açmış olması gerekmektedir.
 • KOSGEB destekleri, programa katılım sağlandıktan sonraki ilk bir sene içerisinde açılan işletmelere sağlanacaktır.
 • Kadın girişimcinin işletme için yapmış olduğu masrafları belgeleyebiliyor olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı girişimcinin faturaları saklaması yararına olacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik eğitimi başvurusu,  KOSGEB destekleri almak için atılması gereken ilk adımdır. Girişimcilik sertifikası KOSGEB destekleri için zorunlu olduğundan hem kadınların hem de erkeklerin bu eğitim başvurusunu yapmaları gerekmektedir. KOSGEB girişimci eğitim kurslarına başvuracak kimsenin şahsında olması gereken koşullar şu şekildedir:

 • KOSGEB eğitim kursu başvurusunda bulunacak kimsenin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • KOSGEB eğitim başvurusuna başvuracak kimsenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olması gerekmektedir.

KOSGEB girişimci eğitim kurslarına başvuracak kimsenin bu şartları sağlamasından sonra KOSGEB kurumuna fiziki olarak gidip eğitim kurslarına başvurabileceği gibi KOSGEB’in resmi internet sayfasından ya da e-Devlet üzerinde de başvuruda bulunma imkanı mevcuttur. Resmi internet sayfasından başvuru yapacak kimsenin yapması gerekenler ise şu şekildedir:

 • KOSGEB girişimci eğitim kursu başvurusunda bulunacak kimsenin hem resmi internet sayfasından hem de e-Devlet üzerinden yapacağı başvurularda e-Devlet’e giriş yapması gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş seçenekleri e-Devlet şifresi, mobil imza, T.C. kimlik kartı, elektronik imza ve internet bankacılığı olmak üzere 5 tanedir. E-Devlet şifresi almak isteyenler herhangi bir PTT şubesinden ilk alımlar için 2 TL karşılığında kimlik kartlarını ibraz ederek alabilmektedir. Daha sonraki satın alma işlemleri için ilgili kimseler 4 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilmektedir.
 • Ardından başvuru yapacak kimsenin https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine tıklayarak KOSGEB uzaktan eğitim resmi internet sayfasına gitmesi gerekmektedir.
 • E-Devlete girdikten sonra ekrandaki “Girişimcilik Eğitimi” seçeneğine tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından açılan ekranda sayfanın alt kısmında bulunan “Girişimcilik Eğitimi” seçeneğine bir kere daha tıklanmalıdır.
 • Ardından açılan sayfada katılmak istenilen program seçilmelidir. İlgilinin seçebileceği eğitim programları ise Geleneksel Eğitim Programı ve İleri Girişimcilik Eğitim Programı olarak 2 tanedir. İlk kez eğitim kursuna başvuru yapacak kimsenin başvuruda bulunabileceği program Geleneksel Eğitim Programıdır.
 • Ardından gelen ekranda ilgili kimse “Eğitime Katıl” seçeneğine tıklayarak eğitim başvurusunu tamamlayabilmektedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı Nedir?

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Programı, KOSGEB destek kredilerinden faydalanmak isteyen kimselerin seçecekleri programlardan bir tanesidir. KOSGEB kadın girişimci kimseler de bu programlardan bir tanesini seçmelidir. KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı ilk kez KOSGEB’e başvuran ya da KOSGEB eğitim programında başarısız olmuş kimseler tarafından zorunlu olarak başvurulması gereken bir programdır. Bunun yanında ileri girişimcilik destekleri almaya hak kazanmış kişiler de tercih etmeleri halinde geleneksel girişimcilik programından faydalanabilmektedir. KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programının genel özellikleri şu şekildedir:

 • KOSGEB Geleneksel Girişimci destek programı genellikle yeni kurulan, geleneksel işletme olan ve üretim amacı olmayan işletmelerin başvurduğu bir programdır. Geleneksel işletmeye örnek verilecek olursa berber, cafe, restoran vb. örnekler verilebilmektedir.
 • Geleneksel Girişimci Programı Kapsamında sunulan destek seçenekleri, performans desteği ve kuruluş desteğidir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı destek miktarı, KOSGEB destek başvurusunda bulunan kimsenin kişisel durumuna ve işletmenin durumuna göre farklılık göstermektedir. KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı kapsamında destek almak isteyen kimsenin alabileceği destek miktarları ise şu şekildedir:

 • Kuruluş desteği kapsamında sunulan destek miktarı girişimcinin kadın olup olmadığına bakılmaksızın işletmenin tüzel kişiliği olması halinde 10 bin TL’dir.
 • İşletmenin tüzel kişiliği yoksa yine işletme sahibinin kadın olup olmadığına bakılmaksızın 5 bin TL’ye kadar destek alınabilmektedir.
 • KOSGEB performans desteği kapsamında işletmenin tüzel kişiliğine bakılmaksızın 40 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. İşletme sahibinin kadın olması halinde bu miktar 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

KOSGEB İleri Girişimcilik Programı Nedir?

KOSGEB İleri Girişimcilik Programı, üretim ve imalat sektöründe faaliyet gösterecek işletmeler için hazırlanmış bir programdır. Bu program için sağlanan destek miktarları, geleneksel girişimcilik programı desteklerinden çok daha fazla miktarda belirlenmiştir. İleri Girişimcilik Programı kapsamında sayılan işletmelerin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Bu işletmeler genellikle üretim ve imalat yapan işletmeler ile orta ya da yüksek düzey teknolojiye ihtiyaç duyan işletmelerdir. Örnek vermek gerekirse kumaş fabrikası üretim yapan bir işletme olduğundan dolayı ileri girişimcilik olarak sayılabilecek bir işletmedir.
 • İleri Girişimci Destek Programı kapsamında kabul edilen işletmeler 4 tane destek seçeneğinden yararlanabilmektedir. Bu destek seçenekleri ise kuruluş desteği, performans desteği, teçhizat ve yazılım desteği, menitörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteğidir.

KOSGEB İleri Girişimcilik Programı Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB İleri Girişimcilik Programı destek miktarı, tıpkı Geleneksel Girişimci Destek Programında olduğu gibi ya işletmenin durumuna ya da girişimcinin kişisel durumuna bakılarak verilmektedir. İleri Girişimcilik Programı destek miktarları ise şu şekildedir:

 • Kuruluş desteği kapsamında girişimcinin kadın olup olmadığına bakılmaksızın işletmenin tüzel kişiliği varsa 10 bin TL’ye kadar, işletmenin tüzel kişiliği yoksa 5 bin TL’ye kadar destek alınabilmektedir.
 • Performansa desteği miktarında İleri Girişimci Destek Programı kapsamındaki ilgili kimsenin kişisel durumu önem arz etmektedir. İlgili kimsenin özel durumu bulunmaması halinde 40 bin TL’ye kadar destek alabilmektedir. KOSGEB kadın girişimci bu destek kapsamında tıpkı engelli, şehit ve gazi yakınlarında olduğu gibi 50 bin TL’ye kadar destek alabilmektedir.
 • Makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında KOSGEB 300 bin TL’ye kadar destek sağlamaktadır. KOSGEB bu kapsamda yapılan harcamaların 3/4’ü kadar destek vermektedir.
 • Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği kapsamında KOSGEB 10 bin TL’ye kadar destek vermektedir. KOSGEB bu kapsamda da yapılan masrafların 3/4’ü kadarını karşılamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.