KOSGEB HOCASI

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

27.01.2020
437
KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kursu sayesinde, işletme ve şirketler devlet tarafından ücretsiz eğitim alma fırsatlarından yararlanmış olacaklardır. Bu kurs programlarından yararlanmak isteyen işletmeler herhangi bir kurs bedeli ödemeyeceklerdir. KOSGEB girişimcilik kursu imkânından yararlanmak isteyenlerin başvuruları her ilden kabul edilmektedir.

Ücretsiz olarak verilecek bu kurs programları Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile Türkiye İş Kurumu işbirliği tarafından düzenlenmektedir. Girişimcilik kursları sayesinde; kendi işinin sahibi olmak isteyen kişiler iş sahibi olabilir, mevcut işini büyütmek isteyenler de işlerini bir adım öteye taşıyabilirler.

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Başvuru Koşulları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik kurslarına başvuru yapmak için aranan şartlar şunlardır;

 • Girişimcilik kursu başvurusu yapacak kişilerin öncelikle KOSGEB’ kayıtlı olmaları gerekmektedir.
 • Kurs başvuru talebi için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Başvuru yapılmadan önce kişinin iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden faydalanmış olması şarttır.
 • Başvuru sahibi daha önceden aynı modül eğitimini almamış olmalıdır.

Bu şartları yerine getiren kişilere girişimcilik kursları KOSGEB tarafından verilecektir. Düzenlenen eğitimler yalnızca yeni iş hayatına atılacak kişilere değil, işletmesini geliştirmek isteyen kişiler de uygulamadan faydalanabileceklerdir.

KOSGEB Girişimcilik Kursunun Faydaları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Atılmak istenilen ve faaliyet gösterilecek işin nasıl geliştiği hakkında önemli noktalar öğrenilir.
 • Pazar araştırması yapılır.
 • Finansal ve diğer iş planları hayata geçirilmiş olunur.
 • İş hayatında üretim ve yönetimin nasıl yapılması gerektiğine dair yollar öğrenilir ve değerlendirmeler yapılır.
 • Pazarlama hakkında bilgi sahibi olunur.

Girişimcilik Kursu Ne Kadar Sürer?

KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik kurslarının süresi en az 32 saat olacak şekilde belirlenmiştir. 32 saat içerisinde düzenlenen bu programlarda; temel seviye girişimcilik eğitimi, atölye çalışmaları ve sınıf içi eğitimleri kurs başvurusu yapan kişilere verilecektir. KOSGEB girişimcilik kursu başarı ile tamamlandığında kursu tamamlayan kişilere eğitim sertifikası verilecektir. Eğitim sertifikasını almak isteyen kişiler asgari eğitim süresini tamamlamış olmalıdır.

KOSGEB Girişimcilik Kursunun İçeriği Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu içeriği genel anlamda iş hayatına atılacak ya da işini büyütecek kişilere eğitim verilmesine yöneliktir. Bu eğitimleri başarıyla sonlandıran kişilere örnek iş fikirleri sunulur. İş fikri bulunduktan sonra bu fikrin hayata geçirilmesi için bir iş planı oluşturmak gereklidir. Mevcut iş fikrinin başarılı olabilmesi için pazarlama teknikleri kursiyerlere öğretilecektir. Üretim bazlı pazarlama teknikleri kurumun kalkınmasına yardımcı olacaktır.

Kursa katılım gösteren kişiler imza atarak, katılım gösterdiklerini beyan etmelidirler. Girişimcilik sertifikasının alınması için kursiyerlerinin katılım gösterdiği süreye bakılır.

KOSGEB Girişimcilik Kursunda Devletin Karşıladığı Giderler Nelerdir?

Girişimcilik kurslarında devletin karşıladığı giderler KOSGEB kanunları tarafından belirlenip açıklanmıştır. Devletin karşılamakla yükümlü olduğu giderler şunlardır:

 • Katılımcı kursiyerin zorunlu olan giderleri,
 • Genel sağlık sigortası prim giderleri,
 • İş kazası ve olası meslek hastalığında sigorta primi devletin karşıladığı giderler kapsamında yer alır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nereye Yapılır?

KOSGEB girişimcilik eğitimleri başvuruları her ilde faaliyet gösteren Çalışma ve İl Kurumu Müdürlüklerine yazılı olarak beyan edilebilir. Resmi yazılı başvurular mesai saatleri içerisinde yapılacaktır. Başvuru işlemlerini tamamlarken aynı zamanda iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden de yararlanılmış olacaktır. Bunun yanında girişimcilik kursu başvuruları internet ortamından da yapılabilir. Böylelikle kuruma yazılı başvuru iletmeye gerek kalmayacaktır.

İnternet ortamından girişimcilik kursu başvurusu yapmak için şu yollar izlenmelidir;

 • Başvuru yapmak isteyen kişi ilk olarak KOSGEB’in resmi internet sitesine giriş yapmalıdır.
 • Sitede açılan kursiyer ekranına tıklanmalıdır.
 • Kursiyer ekranında istenen kişinin T.C. kimlik numarası girilmelidir.
 • Kişinin tarihi ve nüfusa kayıtlı olunan il bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Bu bilgilerin istenmesi için daha önce sisteme giriş yapılmış ve kayıt olunmuş olması gerekmektedir. Eğer ilk defa sisteme giriş yapılmışsa öncelikle bir form doldurulacaktır. Bu formda kişinin şahsi bilgileri yer alır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

KOSGEB girişimcilik sertifikası KOSGEB tarafından verilen eğitimlerden başarılı bir şekilde sonlandıran kursiyerlere verilir. Bu belgeyi almaya hak kazanmış birisi kendi iş yerini açabilir veya da iş yerini büyütmek için KOSGEB’in sağladığı finansal desteklerden yararlanabilir. Verilecek eğitimler sayesinde kişi kendi iş planını hazırlayacak bilgi ve donanıma sahip olacaktır.

Ayrıca aynı kişiler aynı eğitim programları ve kursları üzerinden belli bir zaman içerisinde 2 defa faydalanma hakkı olmadığından eğitim süreci boyunca devamsızlık yapılmaması gerekir. Aksi halde sertifika alınması süreci oldukça zorlaştırır. Girişimcilik kurslarında devamsızlık yapılmaması ve başarılı olunması sonucunda kursiyer KOSGEB girişimcilik belgesi almaya hak kazanacaktır.

Kurslara devam etmeyen, kurs kaydını yaptırıp eğitimleri aksatan kişilere eğitim sonucunda herhangi bir belge verilmez. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin de kredi başvurusu yapması mümkün değildir.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik kredisi alabilmek için ilk olarak KOSGEB tarafından verilen kurslardan başarılı olunup girişimcilik sertifikası alınması gereklidir. Bunun dışında girişimcilik kredisi için aranan şartlar şunlardır:

 • Kuruma ait girişimcilik sertifikası aldıktan sonra şirket kurma işlemlerinin tamamlanması gereklidir. Sertifikasız olarak kurulan şirketler destek kredisi fırsatlarından yararlanamayacaktır.
 • Erkek ve kadın girişimcilere verilen destek oranlarında fark olmaktadır. Erkek girişimciler %60, kadın girişimciler ise %70 oranından desteklerden yararlanabilirler.
 • Kurulacak şirkette pay ortakları olduğu takdirde destekten yararlanmak isteyen kişinin şirket hissesi en az %30 olması şarttır.
 • Şirket için yapılan harcamaların faturalandırılması gereklidir. KOSGEB tarafından verilecek destek bu fatura bedelleri üzerinden hesaplanacaktır.
 • Şirkete sağlanan malzemelerden demirbaş olan malzemelerin 3 yıl boyunca satılması kesinlikte yasaktır. Bu şartları sağlayabilecek kimseler KOSGEB girişimcilik kredisi desteğinden yararlanabileceklerdir.

KOSGEB Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB girişimcilik desteğinden yararlanabilecek kişi ve kurumlar şunlardır:

 • İş hayatına atılmak istenen kişiler bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Mevcut işyerine ya da yeni kuracağı iş yerine makine ve teçhizat teslim almak isteyen kişiler,
 • Yurt içi ve yurt dışı fuarlara, eğitimlere katılmak isteyen kişiler,
 • İş yerinde personel çalıştırmak isteyen işverenler,
 • İşini geliştirmek ve büyütmek isteyenler,
 • Çalışanlarına eğitim ve kurs vermek isteyen işverenler,
 • Firmasının tanıtımını yapmak isteyen işverenler,
 • İşletmelerin tanınması için katalog ya da broşür bastırmak isteyen çalışanlar,
 • Şirket ortaklarıyla başka bir iş alanında toplanıp ortak çalışmaya devam etmek isteyen firma yetkilileri,
 • Ürün tasarımı yapmak isteyen şirket yetkilileri,
 • Çalışmalarında uzman bir danışmanlık desteği almak isteyen firma yetkilileri KOSGEB girişimcilik desteği olanağından yararlanabilirler.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Almak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler Nedir?

KOSGEB girişimcilik belgesi almak isteyenler İŞKUR’un resmi internet sitesi (iskur.gov.tr) üzerinden İş arayanlar sekmesinde yer alan Girişimcilik başlığı altında zaten daha öncesinden almış oldukları eğitim modüllerinin tekrardan sağlamayacağından dolayı KOSGEB girişimcilik kursu verilmeyecektir. Ayrıca daha önce kuruma kaydın gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Bunun dışında devlet tarafından engelli maaşı gibi sosyal yardım çevresinde geliri olan kişilerin KOSGEB girişimcilik kursu alması ve sertifika almaya hak kazanmalarında herhangi bir engel durumu söz konusu değildir. Tarım sektöründe faaliyet gösteren kişilerin de bu eğitimden yararlanmaları ve sertifika talep etmelerinde bir sakınca yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.