KOSGEB HOCASI

KOSGEB Ev Hanımlarına Kredi Veriyor Mu?

07.02.2020
76
KOSGEB Ev Hanımlarına Kredi Veriyor Mu?

2020 yılında KOSGEB kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımlarına kredi desteği vermeye devam edecek. Erkek girişimcilere nazaran daha fazla KOSGEB desteğinden yararlanan kadın girişimciler kuracakları küçük işletmeler için hibe kredisi ya da faizsiz kredi imkânına sahip olacaklar.

KOSGEB ev hanımlarına kredi desteği için yeni yıl itibari ile 50.000 TL ve 60.000 TL arasında, bunun yanında da Aile ve Sosyal Çalışmalar Politikalar Bakanlığı 15.000 TL 5 yıl geri ödemesiz hibe kredi desteği vermektedir. Bunun yanında kadın girişimciler için devlet desteklerinin yanı sıra banka kredileri de söz konusu olmaktadır.

KOSGEB Ev Hanımlarına Kredi Desteği Nasıldır?

Ev hanımlarına KOSGEB desteği girişimci kadınlara sağlanmaktadır. Yeni bir iş kurmak isteyen ev hanımları sermaye destekleri için KOSGEB’e başvuru yapabilmektedirler. Erkek girişimci kişilere nazaran belirli oranlarda daha fazla kredi desteği avantajından yararlanan kadın girişimciler için KOSGEB destek kredisi şu şekildedir:

  • KOSGEB işletmesini kurmak isteyen kadın girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alarak kendi iş yerini açtıkları takdirde KOSGEB’ten 5.000 TL geri ödemesiz hibe kredisi alabileceklerdir. Bu noktada KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programlarına katılım sağlamak zorundadır.
  • Daha sonra faaliyete geçen işletme kapsamında kadın girişimci kişilere 1 ile 12 ay arasında işletmesinde çalıştırdığı personel sayısına göre de 20.000 TL’ye kadar hibe imkânı sunulmaktadır.
  • Ev hanımlarına kredi desteği bünyesinde girişimci kadının işlettiği iş yeri için 12 ayı doldurmuş olması durumunda 5.000 TL daha hibe verilecektir. Bu hibe kredisi yalnızca ev hanımlarına özel olmaktadır. Diğer girişimciler geri ödemesiz bu 5.000 TL hibe desteğinden faydalanmazlar.
  • İşletmenin birinci senesinin sonunda totalde 30.000 TL hibe alan kadın girişimci, ikinci sene itibarinde de işletmesi adına beklenen performansı sergilemesi ve ekonomiye katkı sağlaması durumunda tekrardan 30.000 TL hibe desteği alabilir.

Tüm bunların değerlendirmesi sonucu 30 yaş üstü girişimci bir erkek 50.000 TL geri ödemesiz hibe kredisi alabiliyorken, ev hanımı girişimci kişiler fazladan 10.000 TL daha kredi alırken hesaplanan toplam kredi hibe miktarını 60.000 TL olmaktadır.

2020 Yılında KOSGEB Desteği Hangi Kadınlara Veriliyor?

KOSGEB kadın girişimci desteği adına son 2 yıl içerisinde eğitim ve iş sermayesi adına 2.500 kadına destek verilmiştir. KOSGEB destek kredisi her sene 5.000 kişiye kendi işletmesini kurması için maddi ve manevi destek sağlarken bunun büyük kısmını da ev hanımları kapsamaktadır. Devlet desteği ile ev hanımlarına hibe ve faizsiz kredi verilmesinin amacının kadınların iş dünyasına var olması ve ekonomi alanında söz sahibi olmalarını sağlamak amaçlı verilmektedir.

KOSGEB ev hanımlarına kredi ile kendi işletmesini kurup patron olmak isteyenler girişimci kadınlar; tekstilden turizme, çiçekçilikten otomotiv yan sanayiye, oyuncakçıdan tıp ve süt ürünlerine kadar her alanda ön plana çıkabilmektedir. KOSGEB tarafından düzenlenen eğitim programları ile 2.500’ü kadın olan 5.000 girişimci için 50.000 TL geri ödemesiz kredi ve 100.000 TL faizsiz kredi imkânı verilere sermaye sağlanmaktadır. Kadın girişimciler genellikle bu destek kredileri ile 2020 yılında; moda, pastane ve lokanta gibi işletmelerin patronu olmak için adım attılar.

Ev hanımlarına sağlanan 50.000 TL civarında geri ödemesiz kredi işletmenin tüm gider faturalarının KOSGEB’e teslim edilmesinden sonra geri ödemesi yapılmayacaktır. Faizsiz olarak sağlanan 100.000 TL faizsiz kredinin geri ödemesi de kredinin tesliminden 30 ay sonra başlamakta ve 24 ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi gereklidir.

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri Nasıldır?

KOSGEB’in kadın girişimcilere sağladığı finansman desteği erkek girişimcilere oranla %20 daha fazla olmaktadır. Bunun amacı ise tamamen kadınları iş hayatına teşvik etmek ve sermaye yükünü hafifletmeye çalışmaktır. Sağlanan bu eğitim programları ve finansman destekleri sayesinde kadın girişimciler sağlıklı ve düzenli bir iş yönetimine sahip olacaklar, aynı zamanda da ekonomiye katkıda bulunacaklardır. KOSGEB sayesinde kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımlarının da bu destek sayesinde yüzü gülmektedir.

KOSGEB ev hanımlarına, kadın girişimci kredisi adı altında 50.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz kredi vermektedir. Ev hanımları sağlanan bu destek sayesinde; lokanta, ütü evi, parfümeri, kozmetik mağazası ve işletmesi, giyim dükkânı gibi sektörlerde iş yürütebilmektedirler. Üstelik kadın girişimcilere erkeklere oranla daha az kesinti yapılacaktır.

Kadın Girişimciler KOSGEB Kurs Programlarına Katılmak Zorunda Mı?

KOSGEB’in sağladığı destek kursu programlarına katılım sağlanması tüm girişimciler için destek almak şartı arasında başta gelmektedir. İş kurmak isteyen ev hanımları da Uygulamalı Girişimcilik Kurs Programına katılım sağlamak zorundadırlar. Bu eğitim programları toplamda 32 saat sürmektedir. Bu programlara katılım sağlanması için belirlenen tarihlerde eğitim başvuru formu doldurulmalıdır.

Kurs öncesinde kadın girişimci kişilere hangi sebeple kredi almak istediği, kredi desteği alma koşullarını yerine getirip getirmediği ve iş kurma yeterliliğine sahip olup olmadığını anlayabilmek için Girişimcilik testi uygulanmaktadır. Bu 32 saatlik kurs programı sonrasında başarılı olunduğuna dair sertifika alınacaktır. Bu sertifikayı almaya hak kazanan ev hanımı daha sonrasında KOSGEB’e sunmak için iş planı projesi hazırlayacaktır. Sertifika şartı sonrasında birde iş planı hazırlamak şarttır.

Ev Hanımları İçin Popüler Proje Örnekleri Nelerdir?

Ev hanımı girişimci kişiler için popüler iş projesi örnekleri şu şekildedir:

  • Kadınlar için fason tekstil firması,
  • Kadın girişimcilere salça üretim tesisi,
  • Kadın giyim mağazası,
  • Toptan kumaş üretimi iş projesi gibi iş planları genellikle kadınların öne çıktığı sektörler arasında gelmektedir.

Bu örnekler ön planda olmakla beraber, başka alanlarda da kadınlar iş hayatına atılabilmektedirler. Bu aşamadan sonra hazırlanan iş planı projesi KOSGEB’e sunulur ve KOSGEB yetkilileri tarafından onaylanması beklenir. İş projesi onaylandıktan sonra kredi desteği almak için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Vergi Dairesi, Belediye ve ilgili esnaf odalarına başvurarak; İş Yeri Açılış Bildirimi yapılıp iş yeri resmi olarak iş yeri açılışı yapılabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Verilen Destek Nasıldır?

Ev hanımlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen hibe desteği kredisi 15.000 TL kadar olabilmektedir. Bakanlık tarafından sağlanan girişimcilik kredisi yalnızca ev hanımlarına özel olmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen 15.000 TL 24 ay boyunda geri ödemesiz olarak sağlanmaktadır. Başvuru işlemleri için il veya ilçe genelinde görev alan Sosyal İşler Müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gereklidir.

Bunların yanı sıra yine girişimciliği desteklemek adına faaliyet gösteren birçok vakıf da ev hanımlarına mikro kredi adı altında faizsiz kredi imkânı sunmaktadır.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Nasıldır?

Kadın girişimcilere mikro kredi desteği adı altında 1000 TL kapsamında vakıflar tarafından da kredi verilmektedir. Üstelik ev hanımlarına özel olan bu kredi tamamen faizsiz olmaktadır. Ülke genelinde birçok girişimci kadın vakıflar aracılığı ile kullandıkları bu kredi sayesinde işe başlayıp ardından büyüyerek işletme sahibi olmuşlardır. KOSGEB ev hanımlarına kredi veren kuruluşlar arasında olurken, bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve bazı vakıflar kadın girişimcilerin yanında olmaya devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.