KOSGEB HOCASI

2020 KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

27.01.2020
254
2020 KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB kurumu başvuru koşulları, oldukça sınırlı sayıda tutulmuştur. KOSGEB kurumu, farklı programlar kapsamında farklı destekler sağlamaktadır. Kurumun desteklerinden faydalanmak isteyenlerin destek talebi için sağlaması gereken birçok koşul bulunmaktadır. Bu şartlardan birisi de uygulamalı girişimcilik eğitimlerini almış olmaktır. KOSGEB başvuru şartları olarak nitelendirebileceğimiz şartlar, girişimcilik eğitimi için sağlanması gereken şartlardır. Bu şartlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.

KOSGEB kurumu eğitimleri bu şartları sağlayan herkese açık ve ücretsizdir. Değerlendirme ise kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Kurumdan sağlamak istediğiniz desteğe göre katılım sağlamanız gereken eğitime başvuru yapmanız gerekmektedir. KOSGEB kurumu “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı”, KOSGEB kurumunun geçmiş yıllarda sağladığı girişimcilik desteklerinin devamı niteliğindedir ve en fazla talep gören destek programıdır. Bu program için yapılan eğitimlere KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

2020 KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB kurumu destekleri, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında, yeni kurulan işletmelerin yeni açıldığı dönemde, işletmenin başarıyla bu dönemden çıkarak hayatta kalmasını sağlamak için sunulan devlet destekleridir. Bu sayede yeni işletmelerin kurulması ve devamlılığının sağlanması amaçlanmıştır. KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında Geleneksel Girişimcilik ve İleri Girişimcilik adlı iki farklı program bulunmaktadır. Programa göre sağlanan destek miktarları da değişiklik göstermektedir.

2020 KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı Nedir?

KOSGEB kurumu Geleneksel Girişimci Programı olarak adlandırılan destek programı, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında sunulan temel seçenek olarak bilinmektedir. Bu programın temel hedefi, yeni girişimcilerin açmış oldukları işletmeleri kuruluş yıllarında destekleyerek istihdama teşvik etmektir. Geleneksel Girişimci Programı için belirlenen genel özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Geleneksel sektörlerde kurulan ve üretim yapma amacı gütmeyen işletmeler için hazırlanmış özel bir destek programıdır. Geleneksel girişimcilik olarak adlandırılabilecek işletme türlerine kuaför, butik veya restoran örnek olarak gösterilebilmektedir.
 • Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi işletmelerin henüz istikrar sağlayamadığı için oldukça kırılgan oldukları ilk dönemlerde desteklenerek bu dönemi sağ salim atlatmaları için sağlanmaktadır.
 • Geleneksel girişimcilere verilen destekler; kuruluş desteği ve performans desteği olarak iki farklı kategoride sağlanmaktadır.

2020 KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB kurumu Geleneksel Girişimci destek miktarları, kurum tarafından maksimum olarak belirlenmektedir. Verilen destekler yapmış olduğunuz harcama tutarınca belirlenecektir. Kurumun sağlayabileceği maksimum destek miktarları aşıldığı takdirde geri kalan harcama masrafları tamamen kişinin kendi sorumluluğundadır. Yapmış olduğunuz harcama tutarları KOSGEB başvuru aşamasında değerlendirilecektir. Kurumun sağladığı maksimum destek miktarları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • KOSGEB kuruluş desteği tüzel kişilere 10 bin TL olarak sağlanmaktadır.
 • Gerçek kişilerse kuruluş desteğinden maksimum 5 bin TL faydalanabilmektedir.
 • KOSGEB performans desteği hem tüzel kişiler için hem de gerçek kişiler için 40 bin TL olarak belirlenmiştir. Ancak girişimci kişinin kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumlarında performans desteği maksimum miktarı 50 bin TL’ye çıkmaktadır.

2020 KOSGEB İleri Girişimci Programı Nedir?

KOSGEB kurumu İleri Girişimci Programı kapsamında sağlanan destekler, üretim ve imalat yapacak işletmeler için hazırlanmıştır. Bu desteklerin temel amacı ise üretim ve imalat yapacak işletmelerin sayısını arttırarak ülkenin kalkınmasına destek olmaktır. Bu amaç doğrultusunda işletmelerin ilk yıllarına destek verilerek hassas dönemlerin başarı ile atlatılması amaçlanmaktadır. KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı için belirlenen genel özellikler şu şekildedir:

 • Program kapsamında imalat, üretim ve orta/ yüksek teknoloji alanlarında faaliyet gösteren işletmelere destek sağlanmaktadır.
 • Sağlanacak destekler; kuruluş desteği, performans desteği, teçhizat ve yazılım desteği ve son olarak mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği olarak belirlenmiştir.

2020 KOSGEB İleri Girişimci Programı Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB kurumu İleri Girişimci destek miktarları, Geleneksel Girişimci Destek Programında olduğu gibi maksimum olarak belirlenmiştir. Kurumun ileri girişimciler için belirlemiş olduğu maksimum destek miktarları şu şekildedir:

 • Kuruluş desteği olarak gerçek kişilere 5 bin TL destek sağlanmaktadır.
 • Tüzel kişilere sağlanan kuruluş desteği miktarı ise 10 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • İleri girişimciler için belirlenen maksimum performans desteği miktarı 40 bin TL’dir. Girişimci kişinin kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması halinde bu miktar 50 bin TL’ye yükselmektedir.
 • İleri Girişimci Programı kapsamında sunulan makine, teçhizat ve yazılım desteği destek miktarı 100 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar destek için belirlenen azami tutar değildir. Teknoloji seviyelerine göre bu kategoride sağlanan destek miktarı 300 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu alanda yapılan harcamaların maksimum %75’i için destek alınabilmektedir.
 • Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği kapsamında 10 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bu alanda yapılan harcamaların maksimum %75’i için destek alınabilmektedir.

KOSGEB Kurumu Destek Koşulları Nelerdir?

KOSGEB kurumu Girişimciliği Geliştirme Programı destek koşulları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kurumun desteklerinden faydalanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olmanız gerekmektedir. İleri Girişimci ve Geleneksel Girişimci eğitimleri ayrı ayrı verilmektedir.
 • Programdan destek alabilmek için girişimcilik eğitimlerinin işletmenin kuruluş tarihinden önce tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu eğitimler sonunda verilen sertifika, başvuru sırasında talep edilecektir.
 • Girişimcilik eğitim katılım belgelerinin geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Destek alabilmek için geçerlilik tarihi geçmeden önce başvuru yapmak gerekmektedir.
 • Her iki program arasından yalnızca birinin desteklerinden bir defaya mahsus olarak faydalanılmaktadır.
 • Girişimcilik desteğine hak kazanan kişilerin ortak olması halinde yalnızca tek bir destek sunulmaktadır.
 • Girişimcinin destekten faydalanabilmek için açmış olduğu işletmede en az %50 oranında pay sahibi olması gerekmektedir.
 • İşletmenin programa başvuru tarihinden itibaren 1 sene içerisinde kurulmuş olması gerekmektedir.
 • Girişimcinin işletmesini kurmadan önceki son 3 yılda gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması veya tüzel kişi statüsündeki bir firmada %30 veya daha fazla ortaklığının olmaması gerekmektedir.
 • Destek sürecinde girişimci kişinin başka bir yerde sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak gerekmektedir.
 • KOSGEB kurumunda bulunan KOBİ Bilgi Beyannamesini doldurmak veya güncel değilse güncellemek gerekmektedir.

KOSGEB veri tabanına kayıt işlemleri, KOSGEB kurumu resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. KOSGEB başvuru işlemlerini yaparak destek almak için veri tabanına kayıt yaptıracak kişilerin KOSGEB resmi internet sitesinde girdikten sonra online işlemler sekmesinden kaydını oluşturma imkanı bulunmaktadır.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvurusu yapma işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. KOSGEB başvuru işlemini gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmanız ve sistemin ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Görüntülenen sayfada e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden online hizmet alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar listelenmektedir.
 • Bu sekme üzerinden “KOSGEB” kurumuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Listelenen KOSGEB kurumu hizmetleri arasından “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı – Geleneksel Girişimci Programı Başvurularının Alınması” hizmetine tıklayarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Başvuru yapılmak istenen programın İleri Girişimci Programı olması halinde, KOSGEB kurumu hizmetleri arasından “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı – İleri Girişimci Programı Başvurularının Alınması” hizmetine tıklamak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.