KOSGEB HOCASI

Kadın Girişimcilere 60.000TL Karşılıksız Kredi Başvuruları Başladı

29.01.2020
358
Kadın Girişimcilere 60.000TL Karşılıksız Kredi Başvuruları Başladı

81 il de yeni iş açacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özel 60.000TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği başvuruları başladı.Karşılıksız verilecek kredi desteği hakkında bütün detayları sizlere derledik.

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara 60.000TL tutarında karşılıksız hibe kredisi desteği verilecek.

Girişimci kadınlara özel olarak KOSGEB tarafından verilecek kredi ile farklı sektörlerde kendi girişimlerini yaparak girişimci kadınlar desteklenecek, geri ödemesiz hibe olarak kredi desteği sağlanacağını ve başvuruların başladığını KOSGEB duyurdu.

İşsizliğin arttığı 2019 ve 2020 yıllarında devlet iş gücünü arttırmak, yeni ve farklı iş kolları ile istihdamı arttırmak için girişimci kadınlara karşılıksız kredi desteği vermeye devam ediyor. Girişimci kadınlara ek olarak genç girişimciler ve engelli vatandaşlara da destekler devam ediyor. Bunun yanı sıra gazi ve şehir yakınlarına sağlanacak imkanlarda arttırıldı.

KOSGEB tarafından yayınlanan açıklama da kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara 60.000TL destek sağlayacağına yer verildi.

Karşılıksız Kredi Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Ayrıntı!

Karşılıksız kredi desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların, herhangi bir şirketle ortalık yapmamış olması gerekiyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapmak isteyen girişimciler online eğitime katılacaklardır. Karşılıksız kredi desteği için başvuracak her girişimcinin ilk olarak eğitim alması gerekmektedir.

Bu eğitimler online olarak düzenlenmektedir ve 7 ile 10 günlük eğitimler sonrasında girişimcilik sertifikasına sahip oluyorlar.

Sertifikası olan yada eğitim sonrasında sertifika almaya hak kazanan girişimciler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden Girişimcilik Destek Programı ‘na başvuru yapmaya hak kazanıyorlar.

Sertifikalı ve başvurusu tamamlanmış olan girişimciler kurmak istedikleri iş hakkında projelerini hazırlamaları gerekiyor. Hazırlanan Proje sonrasında KOSGEB kredi desteği sağlıyor.

ŞARTLAR ve KRİTERLER

Hazırlanan proje sonrasında kurul tarafından inceleme ve değerlendirme yapılıyor. Değerlendirme şartlarında yeni istihdam yaratma, iş fikrine olan ihtiyaç, ekonomiye katkı sağlama gibi bazı kriterler göz önüne alınıyor.

Sonrasında yapılacak projenin işletme temelinde kar olması dolayısıyla ticari olarak kazanç sağlayıp/sağlayamayacağı inceleniyor. Bu şartlar sonrasında olumlu olarak görülen projelere Karşılıksız kredi desteği veriliyor

PROJE ÇOK ÖNEMLİ

Kriter ve Şartlara uyacak şekilde hazırlanmış projeler kolaylıkla destek alabiliyor. Burada en önemli hususlar hazırlanan projenin ve ön hazırlığının iyi yapılması, piyasa ve rekabetin iyi araştırılması, hizmet verilecek müşterilerin analizi, kar ve gider tablolarının oluşturulması, projeyi tehdit edebilecek risklerin belirlenmesi ve karlılık olacaktır.Bu araştırma ve analizlerin içerisinde bulunduğu proje dökümanınızı KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir.

BAŞVURU SAYFASI

Aşağıdaki sayfadan Girişimcilik Destek Programına başvuru yapabilirsiniz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6835/girisimciligi-gelistirme-destek-programi

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.