KOSGEB HOCASI

2020 Öğretmen Emekli Maaşları Ne Kadar?

01.04.2020
55
2020 Öğretmen Emekli Maaşları Ne Kadar?

Öğretmen emekli maaşı, 2020 yılında enflasyona göre yapılan % 4 zam oranıyla birlikte 3,272.1 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu maaş verilen hizmet yılına göre artmaktadır. Öğretmen emekli maaşları kamu ve özel kuruluşlara göre değişkenlik gösterir. Emekli olma koşullarını yerine getiren öğretmenler emeklilik dilekçesini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen valiliğe dijital yollarla göndererek gelen cevaba göre emekli olabilirler. Öğretmenler için emeklilik işlemleri her yılın haziran ve temmuz ayında yapılır. Bu durumda ilk dönem içinde dilekçe veren öğretmenler haziran ayını, ikinci dönem içinde dilekçe veren öğretmenler temmuz ayını beklemek durumundadır.

Öğretmenlerin Emekli Olabilmesi İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Emekli olmak isteyen öğretmenlerin yerine getirmesi gereken koşullar, emeklilik için gereken yaş sınırını ve çalışma süresini esas alır. Öğretmenlerin emekli olmak için gereken yaş ve çalışma süresi şu şekildedir:

  • Kamu Çalışanı Öğretmenler İçin Gereken Koşullar: Kadın öğretmenlerin 58 yaşını doldurmuş, erkek öğretmenlerin ise 60 yaşını doldurmuş olması gerekir. Yaş alt sınırının yanında her iki cinsiyetteki öğretmenlerin de en az 9,000 gün çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Hizmet yılının ve yaş sınırının ikisini de doldurmuş olmayan öğretmenler emeklli olamazlar.
  • Özel Sektör Çalışanı Öğretmenler İçin Gereken Koşullar: Özel sektör çalışanı öğretmenler de kamu çalışanı öğretmenler gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı çalıştıkları için gereken hizmet süresini ve yaşı doldurmayı beklemek zorundadır. Özel sektör çalışanı öğretmenlerin emekli maaşı çalıştıkları kurum tarafından yatırılan sigorta primine ve aldıkları net maaşa göre değişkenlik gösterir.

Kadın Öğretmenler İçin Emeklilik Şarları Nelerdir?

Kamu çalışanı kadın öğretmenlerin emekli olması için gereken giriş yıllarına göre farklılık gösterir. Giriş yılına göre kadın öğretmenlerin emekliliği için gereken şartlar şu şekilde sıralanır:

  • Yaş Haddinden Emekli Olma Durumu: 1999 yılından önce memuriyete başlayan kadın öğretmenler, 10 hizmet yılını doldurmak şartı ile 65 yaşını dolduranlar emekli maaşına bağlanır. 50 ve 65 yaş arasında kadın öğretmenler istekleri doğrultusunda 10 yılı doldurduktan sonra emekli olabilirler ancak emekli maaşı 65 yaşında bağlanır.
  • Normal Yoldan Emekli Olma Durmu: 1999 yılından sonra 2008 yılından önce memuriyete başlayan kadın memurlar için en az 58 yaşını ve 9,000 çalışma gününü doldurmaları gerekir.
  • Yaş Haddinden 5,400 Gün Hizmetten Sonra Emekli Olma Durumu: 1999 yılından sonra 2008 yılından önce memuriyete başlayan kadın memurlar 61 yaşını doldurdukları takdirde 9,000 gün yerine 5,400 gün hizmet vererek emekli olabilirler.
  • 4C ( Memur Emekli Maaşı ) Bendinden Emekli Olma Durumu: 2008 yılından sonra memuriyete başlayan kadınlar için mecburi hizmet 9,000 gün olup emeklilik yaşının belirlenmesi en az 58 yaşında olmakla birlikte sigorta priminin ödenme süresine, giriş yılına ve emeklilik yaşının artışına göre hesaplanır.

Bu koşulları sağlayan kadın öğretmenler emeklilik dilekçesi verip öğretmen emekli maaşı alabilirler.

 

Erkek Öğretmenler İçin Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kamu çalışanı erkek öğretmenlerin emekli olma durumu memuriyete girişle alakalıdır. 1999 yılından önce memuriyete başlayan erkek öğretmenler 25 hizmet yılını doldurduğu takdirde emekli olabilirler. 1999 ve 2008 yılları arasında hizmet vermeye başlayan erkek öğretmenler 9,000 gün hizmet süresini ve 60 yaşı doldurmak zorundadır. 2008 yılı ve sonrasında memuriyete başlayan erkek öğretmenlerin emeklilik yaş hesaplaması için en az 60 yaşını doldurduktan sonra sigorta priminin ödenme süresine, giriş yılına ve emeklilik yaşının artışına göre hesaplanır.

Hizmet Yılına Göre Emekli Maaş Değişimi Ne Kadardır?

Hizmet yılına göre emekli maaşı, özel sektörde yatırılan sigorta priminin süresine ve miktarına göre değişir. Bu sebeple özel sektör çalışanları için net maaş emekli maaşından söz edilmez. Ancak ortalama ortalarak kamu çalışanı öğretmenlerin emekli maaşlarının yarısı kadar alırlar. Kamu çalışanı öğretmenler için 25 hizmet yılına karşılık gelen tutar 3,272.1 TL olup çalışılan süreye göre artış gösterir. Kamu çalışanı öğretmenlerin hizmet sürelerine göre emekli maaşı şu şekildedir:

Verilen Hizmet Süresi Hesaplanan Emekli Maaşı
26 yıl 3,344 TL
27 yıl 3,385 TL
28 yıl 3,424 TL
29 yıl 3,468 TL
30 yıl 3,504 TL
31 yıl 3,531 TL
32 yıl 3,551 TL
33 yıl 3,592 TL
34 yıl 3,623 TL

 

Hizmet yılına göre verilen öğretmen emekli maaşı her yıl enflasyon göz önünde bulundurularak zamlanmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site bilgilendirme amaçlı olup, süreçlerle ilgili oluşabilecek değişikliklerden sorumlu değildir.